finansowanie na start
Cieszę się, że mogę gościć Cię na naszej witrynie. Jeśli myślisz o założeniu własnego dochodowego biznesu, gwarantuje, że dobrze trafiłeś. Poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zaprzątają Ci głowę. Dlatego w każdej chwili zachęcam Cię do zadawania pytań. Nie krępuj się, jesteśmy tu dla Ciebie.
Misją mojej firmy jest pomagać w rozwoju biznesu, wspierać, inspirować i uczyć młodych przedsiębiorców, dlatego też postaram się nie tylko pokazać Ci możliwości pozyskania finansowania Twojej firmy, ale też będę zachęcał do głębokiej analizy pomysłu i kalkulacji jego założeń. Aby pozyskać dotację, dofinansowanie czy kredyt na start, musisz uwiarygodnić swój pomysł i pokazać wyliczenia w instytucji, która tej pomocy ma udzielić. Chciałbym Cię też od razu uspokoić, że pomogę Ci przygotować profesjonalny wniosek, biznes plan, kosztorysy i kalkulacje, jakie będą niezbędne do uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Jednak musisz pamiętać, że to Ty ponosisz w 100% odpowiedzialność za Twój biznes i warto, abyś wiedział:
- jaka jest wielkość nakładów inwestycyjnych, żebyś mógł rozpocząć działalność,
- jakie będziesz miał koszty stałe bez znaczenia na wielkość sprzedaży (koszty stałe),
- jakie będziesz miał koszty związane ze sprzedażą (materiały, towar, energia elektryczna – koszty zmienne),
- ile musisz sprzedać, aby Twoja firma nie ponosiła strat, a ile żeby zarobić np. 3 000 zł/m-c,
- jak będziesz zdobywał klientów, kim oni będą i ile pieniędzy jest potrzebne, żebyś do nich dotarł.
Jeżeli któraś z powyższych informacji jeszcze nie została przez Ciebie opracowana, przerwij dalsze czytanie i zajrzyj w nasze aktualności. Znajdziesz tam poradniki, narzędzia oraz publikacje, które pomogą Ci się lepiej przygotować do własnego biznesu. Pamiętaj też, że 95% firm nie przeżyje 5 lat, więc nie możesz liczyć, że „jakoś to będzie”.
Jeżeli masz już skalkulowane powyższe aspekty, to gratuluję, bo naprawdę jesteś na dobrej drodze do założenia dochodowego biznesu. Samo pozyskanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności to pierwsze z zadań, jakie będzie stało przed Tobą w najbliższym czasie. Więc do dzieła!
Najprostszą oraz najbardziej dostępną formą dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej są środki z Powiatowych Urzędów Pracy. Nabory wniosków, wysokość dofinansowania oraz pozostałe szczegółowe warunki określane są przez Powiatowe Urzędy Pracy w Twojej miejscowości, dlatego warto śledzić ich strony www. Osobiście zachęcam do rozpoczynania działalności właśnie w takiej formie ze względu na dostępność oraz niezbyt skomplikowane procedury. Bardzo ważnym aspektem w ramach tej pomocy jest posiadanie zabezpieczania, którym osoba bezrobotna musi się wykazać, aby środki zostały jej wypłacone. Najczęściej zabezpieczeniem jest:
- hipoteka,
- przewłaszczenia na ruchomościach,
- poręczenia,
- depozyt środków na lokatach bankowych.
Zabezpieczenia będą niezbędne również w innych formach wsparcia tworzonych przedsiębiorstw. Jeżeli środki oferowane przez Powiatowe Urzędy Pracy są niewystarczające na rozpoczęcie działalności , możesz skorzystać z kredytu na start ze wsparciem europejski w ramach programu „Wsparcie w Starcie”, który realizowany jest w wielu obszarach Polski w wysokości do 86 000 zł (kwota nie jest stała).
W ostatnim okresie coraz większą popularnością cieszą się programy realizowane przez Stowarzyszenia Lokalne Grupy Działania. Dysponują one środkami na wspieranie przedsiębiorczości w ramach zidentyfikowanych problemów występującym w ich obszarze działania. Ze względu na dużą liczbę LGD działających na terenie całego kraju, przy wyborze tej formy finansowania przedsiębiorstwa musisz aktywnie obserwować witryny LGD, której obszar pokrywa się z twoim miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy.
Lokalne Grupy Działania często nie wymagają zabezpieczenia, a kwoty dofinansowań to nawet 100 000 zł. Wnioski o dofinansowania rozpatrywane są w trybie konkursowym, w związku z czym przy dużej liczbie zainteresowanych osób, LGD mogą realizować cele, do których nie będziesz się zaliczał. Takimi kryteriami może być: wiek, płeć, niepełnosprawność, poziom wykształcenia i wiele innych.
Programy inwestycyjne realizowane przez Urzędy Marszałkowskie, które stosunkowo od niedawna działają na rynku. Polegają one na inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia przez Urząd Marszałkowski przy pomocy spółek podległych.
Uwaga: Finsea Sp. z o.o. nie jest redystrybutorem środków ani firmą pośredniczącą przy udzielaniu pomocy finansowej i ocenie wniosków. Finsea Sp. z o.o. wspiera przedsiębiorców w przygotowaniu wniosków, biznes planów, kosztorysów oraz reprezentuje wnioskodawcę przed Instytucjami, w których wnioski są składane na podstawie odrębnych pełnomocnictw.
Umów się na bezpłatną konsultację