Turkusowy ideał, czyli Organizacja bez szefa
Czym jest turkusowa organizacja? Hmm… jest wiele definicji turkusu i w mojej ocenie, aby powiedzieć, czym jest turkus, trzeba sięgnąć do samego początku. Początkiem jest teoria stworzona przez Frederica Laloux, który określił pięć modeli zarządzania. Każdemu z modeli zarządzania nadał symboliczny kolor, porządkując je od najbardziej autorytarnych do najbardziej demokratycznych, gdzie „ewolucyjny turkus” został umieszczony na samym końcu jako najwyższy stopień świadomości zarządzania organizacją.
Prof. Andrzej Blikle nazwał taki ustrój „Demokracją Partnerską”, co jest rdzeniem organizacji turkusowych. Dla niektórych praktyków „Turkus” jest utopią. Uważają, że funkcjonowanie takiej organizacji na rynku krajowym jest niemożliwe, gdyż zasada kija i marchewki jest podstawą nauki o zarządzaniu. Turkus odrzuca zasady: prowizji, premii, hierarchicznej struktury kierowniczej, wydawania poleceń, współzawodnictwa, okresowych rozmów oceniających itp. W zamian powyższych opiera się na: wolności, zaufaniu, partnerstwie i współpracy.
Prezes Zarządu firmy Marco w wielu wywiadach przedstawia, w jaki sposób stali się firmą turkusową oraz co najważniejsze, że jest to możliwe i wykonalne w warunkach krajowych. Zachęcam do obejrzenia!