Czym jest turkus dla młodych firm
Strona naszego Biura Rachunkowego będzie zupełnie inna od stron tradycyjnej witryny księgowego. Na większości tego typu stron prezentowane są informację dotyczące tego, co biuro robi oraz jakie zmiany w prawie zostały lub zostaną wprowadzone. Jeśli jesteś moim klientem, to i tak zapewne zechcesz ze mną przedyskutować każdy z nich, a jako przedsiębiorca nawet nie chciałbym prosić Cię o zapoznanie się z nimi, ponieważ za to mi płacisz, żebym to ja znał przepisy. Sam jestem przedsiębiorcą i wiem, jak cenny jest czas oraz wiedza w dzisiejszych czasach. Dlatego też na tej witrynie znajdziesz informacje, które pozwolą Ci rozwijać firmę oraz uzyskiwać i utrzymywać przewagę konkurencyjną w oparciu o zaufanie, szacunek oraz zaangażowanie Twoje i Twoich pracowników.
Finsea jest stosunkowo młodą spółką, której misją jest „pomagać w rozwoju biznesu, wspierać, inspirować i uczyć młodych przedsiębiorców, zapewniając im długofalowy rozwój poprzez dostarczanie nowoczesnych narzędzi, wiedzy i doświadczenia”. Realizując cele płynące z misji, witryna ta będzie zawierać materiały, którymi każdy przedsiębiorca lub osoba planująca jej rozpoczęcie, będzie mogła posługiwać się w celu rozwoju swojego biznesu.
Ten wpis jest pierwszym z wpisów, w których skupie się na przybliżeniu i przedstawieniu idei turkusu, którą poznałem oraz zacząłem pogłębiać poznając osobę prof. Andrzeja Jacka Bliklego , autora książki „Doktryna Jakości”, którą będziesz mógł ściągnąć po przeczytaniu tego artykułu.
Jako menadżer młodej firmy zastawiałem się, w jaki sposób szybko i skutecznie mogę uzyskać
i utrzymać przewagę konkurencyjną i właśnie wtedy w ręce wpadł mi artykuł, w którym prof. A. Blikle opisywał, czym jest Organizacja Turkusowa i TGM (Total Quality Management) oraz to, w jaki sposób sam wprowadzał jej założenia w rodzinnej Cukierni Blikle. Czym bardziej zagłębiałem się w temat, tym bardziej przekonywałem się, że przedstawione wartości i założenia są mi bardzo bliskie oraz że tak właśnie widzę swoje przedsiębiorstwo. I w ten sposób TQM, które jako absolwent zarządzania poznałem teoretycznie, stało się moim hobby.
Dążenie do turkusu to proces bardzo długi, wieloetapowy oraz wielowątkowy, a my jako młoda organizacja dopiero co raczkujemy w kierunku turkusu. Zawsze słyszałem o tym, jak ważne jest w przedsiębiorstwie tworzenie kultury organizacji. Ale dopiero dzięki pracy prof. A. Bliklego zrozumiałem, jak ważne jest, aby kultura nie tylko istniała, ale przede wszystkim była tworzona przez wszystkich pracowników. Jest to kluczowy element, który pozwoli pracownikom utożsamiać się z organizacją.
Turkusowe Organizacje dla menadżerów starej szkoły są zbyt piękne, aby mogły być realne. Jednak metody zarządzania i koncepcje przedstawione przez prof. A. Bliklego mają już charakter globalny, a zastosowanie ich w każdego rodzaju działalności daje Ci możliwość zbudowania trwale skutecznej, odnoszącej sukcesy firmy.
Zapraszam Cię do zapoznania się z fragmentami książki „ Doktryna Jakości” prof. Andrzeja Jacka Bliklego, której wersja elektroniczna udostępniona jest bezpłatnie na witrynie można inaczej, której Pan Profesor jest autorem. Miłej lektury!